Bir Başarı Daha..Uğur Şahin MS Aşısı Geliştirdi !

Koronavirüs aşısını geliştirerek tüm dünyaya umut aşılayan Almanya’daki Türk Prof. Uğur Şahin ve ekibi, bu kez MS'i bitirmek için harekete geçti. Ekibin geliştirdiği aşı başarıya ulaştı.
11 Ocak 2021 08:39

Yeni Tip Koronavirüse ( Kovid-19) karşı en başarılı aşılardan birisini geliştirerek dünyaya umut aşılayan  Almanya’daki Türk Prof. Uğur Şahin ve ekibi bu kez Multipler Sklerose’ye (MS) hastalığı için harakete geçti. MS'e karşı önemli bir başarı sağlayan Uğur Şahin ve ekibi geliştiridikleri mRNA tabanlı aşı ile, merkezi sinir sistemindeki rahatsızlığı tedavi etmeyi başardı. Klinik çalışmalara 2- 3 yıl içinde başlanacak olan aşı ile vücuda, merkezi sinir sistemini koruyan miyelin maddesine saldırmaması öğretiliyor.

Türkiye'de yaklaşık olarak 70 bin kişinin mustarip olduğu MS hastalığı merkezi sinir sistemini etkiliyor. Beyin ile omurilik arasındaki sinir iletişimini etkileyen ve vücudun kendi hücrelerini tanımayıp yok etmesiyle ortaya çıkan hastalığın ne yazık ki tedavisi bulunmuyor.  

"OLUMLU SONUÇLAR ALDIK"

Kovid-19'a karşı mRNA sistemli aşı geliştiren BioNTech'in kurucusu Prof. Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ve ekibi, mRNA tabanlı aşının “merkezi sinir sistemini” etkileyen hastalıkları da iyileştirebileceğini açıkladı.

Science adlı dergiye konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapan Uğur Şahin, bu çalışmalarda hayli ilerlediklerini ve fareler üzerinde yaptıkları deneylerde MS benzeri bir hastalığın semptomlarının önemli ölçüde iyileştirdiklerini açıkladılar. Profesör Şahin, şimdi sonuçların uyumluluğunun test edildiğini, klinik araştırmaların ise iki ya da üç yıl içinde başlayabileceğini söyledi.

MS'İN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Geliştirilecek aşı, vücudun yabancı olduğunu sanarak “sinir sistemini koruyan miyelin maddesini” yok etmemesini sağlayacak.

Böylece MS'in önüne geçilecek. Aşıyla, DNA'lara “miyelin maddesini tolere etmesi” gerektiği öğretilecek ve vücut, bağışıklık hücreleri ile antikorlara saldırmayacak.

Vücudun temel bağışıklık sistemini bozmadan çalışacak olan yöntem, “bağışıklık toleransının doğal mekanizmalarını taklit eden terapötik bir yaklaşık” şeklinde özetleniyor.

Profesör Şahin, Alman Haber Ajansı DP'ya yaptığı açıklamada, “RNA terapisi yaklaşımı ile dokuya saldırılmayacak koruyucu etkisi olan bağışıklık hücrelerinin oluşumunu sağlıyoruz. Ya da bunlara öğretiyoruz. Bu mekanizmayı insanlarda etkili bir şekilde kullanabilirsek, MS’nin farklı formları için evrensel tolerans indüksiyonu mümkün olabilir” dedi.

Deneylerde, faralerin koruyucu bir bağışıklık tepkisi oluşturma ve nötralize edici antikorlar geliştirme yeteneklerinin bozulmadığı da görüldü.

Geliştirdikleri Covid-19'a karşı mRNA aşısıyla, vücudun bağışıklık sistemini antikor üretmeye teşvik eden bilim insanları, benzer aşıyı çeşitli göğüs hastalıkları ve kanser araştırmalarında da kullanmak için geliştirmeye devam edeceklerini vurguluyor.

Ekip, mRNA aşı modelinin, bağışıklık sisteminden etkilenen diğer hastalıklar için de araştırıldığını, bulaşıcı hastalıklarla birlikte, alerj, artrit ve damar hastalıkları gibi kronik iltihaplı hastalıklara karşı da kullanılabileceği görüşünde.

MİLLİ GAZETE

TEKNO-AJANS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #