SON EKLENENLER

Sosyal medya dolandırıcılarına karşı Bakanlık'tan uyarı

Ticaret Bakanlığı son zamanlarda artan internet dolandırıcılığı konusunda vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu.Bakanlık resmi internet sitesinden halkı bu konuda bilgilendirdi ve aşağıda belirtilen konulara dikkat çekti.
28 Ocak 2022 07:38

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü sosyal medyada gün geçtikçe artan dolandırıcılık olayları ile ilgili halkı 7 şüpheli konuda uyardı.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sayfasında bulunan duyuruya göre sosyal medya platformları dolandırıcılara kapı aralıyor. Sahte profillerin arkasına saklanan dolandırıcılar gerçek hesapları ele geçiriyor. Kişilerin güvenini elde etmek için tanıdıkları biri gibi davranan dolandırıcılar şahıslara para ve kişisel bilgileri istemeden önce günlerce konuşup sohbet ediyor.

SOSYAL MEDYADAKİ 7 TUZAK KONUSUNDA BAKANLIK'TAN UYARI GELDİ

Duyuruda sosyal medyada yaşanan dolandırıcılık olaylarını örneklendiren ilanda dolandırıcıların 7 tuzağına dikkat çekildi. Söz konusu örnekler şöyle sıralandı:

"İş ve Yatırım Dolandırıcılığı: Size bir iş veya çok para kazanmanız için yatırım fırsatları vadeder. Bu teklifler yalnızca paranızı, kişisel bilgilerinizi veya banka hesap bilgilerinizi almak için yapılan bir hiledir.

Sahte Ödül, Çekiliş ve Piyango Dolandırıcılığı: Size bir ödül kazandığınızı söyler ancak ödülü almak için bir ücret ödemenizi veya banka hesap bilgilerini vermenizi ister.

Romantik Dolandırıcılıklar: Çevrim içi bir ilişki içeriyor ancak güveni kazandıktan sonra genellikle para veya kişisel bilgi göndermenizi ister.

Abonelik Tuzakları: Sizi ücretsiz bir deneme teklifine veya bilginiz olmadan ücretli bir aboneliğe kaydolmaya ikna eder.

Sahte 'Influencer' Sponsorlukları: Sponsorluk fırsatları sunan gerçek markalar gibi görünür ancak takipçileri artan etkileyicileri/sosyal medya kullanıcılarını banka bilgilerini paylaşmaları için kandırır.

Piyasa Fiyatının Çok Altında Fiyatlı Cep Telefonları ve Diğer Elektronik Cihazlar için Reklamlar: Bu ürünler asla teslim edilmez.

Kimlik Avı Dolandırıcılıkları: Parolanızı veya hesap bilgilerinizi çalmak üzere sahte bir giriş bağlantısını tıklamanız amacıyla sizi kandırmak için e-posta veya metin mesajları kullanırlar."

GARİP BİR MESAJ ALIRSANIZ DİREKT ARAYIN

Genel Müdürlük, bu dolandırıcılıklardan kaçınmak için yapılabilecekler konusunda ise şu uyarılarda bulundu: "Şüpheli sitelere veya hesaplara dikkatli davranın. Dolandırıcılık, dostça bir istekle başlayabilir. Tanıdığınız birinden garip bir mesaj alırsanız, bu kişiyle doğrudan iletişime geçin. Kişiyi arayın veya yüz yüze konuşun.

Sosyal medyada sizi takip eden yabancılara ve sizden bir şeyler vermenizi veya paylaşmanızı isteyen mesajlara karşı tetikte olun. Dolandırıcılar paranızın ve kişisel bilgilerinizin peşindedir. Cevap vermeyin.

Yanıt vermeden önce her zaman iletişimde olduğunuz kişi veya şirketin hesabını ve kimliğini doğrulayın. Gönderenin e-posta adresine veya URL'sine yakından bakın. Söyledikleri kişi olduklarından emin olmak için kişi veya şirketle doğrudan iletişime geçin veya web sitelerine bakın.

Bilgisayarınızı ve cihazlarınızı koruyun. Güvenlik yazılımı kullanın ve çok faktörlü kimlik doğrulama kullanarak hesaplarınızı koruyun."

tekno-ajans.com
Bu haberin tüm hakları tekno-ajans.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

TEKNO-AJANS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER